Siirry sisältöön
Liity jäseneksi

Päijät-Hämeen sairaanhoitajat ry

Päijät-Hämeen sairaanhoitajat ry tarjoaa sairaanhoitajien oman yhteisön tuen ja vaikuttamiskanavan lähellä sinua. Päijät-Hämeen sairaanhoitajat toimii ammatillisena ja alueellisena yhdistyksenä ja vaikutuskanavana. Tuemme jäsenistön ammatillista osaamista sekä pyrimme vaikuttamaan jäsenistön hyvinvointiin työpaikoilla ja vapaa-aikana.

Päijät-Hämeen sairaanhoitajat on yksi kuudestatoista alueyhdistyksestä, jonka kautta jäsen kuuluu Sairaanhoitajaliittoon. Jäsenenä annat tukesi Sairaanhoitajaliiton tehtävälle sairaanhoitajan työn arvon näkyväksi tekemisessä.

Jäsenenä saat myös paljon henkilökohtaisia jäsenetuja! Tule mukaan toimintaan ja liity jäseneksi ellet vielä ole jäsen. Voit tutustua toimintaamme myös seuraamalla Facebookissa – haluamme olla sinulle maailman paras yhteisö.

Aktiivisia toimijoita kaipaamme lisää joukkoomme. Ota siis rohkeasti yhteyttä ja tule mukaan kehittämään sairaanhoitajan työtä ja hyvinvointia sekä verkostoitumaan ja virkistäytymään!

Tapahtumat

Katso kaikki tapahtumat

Uutiset

Katso kaikki uutiset

Koulutukset

  • Webinaari: Kivun lääkehoito 16.4.2020

    Webinaarissa käsitellään mm. akuutin ja kroonisen kivun erot, kipulääkkeiden yhteis- ja haittavaikutukset sekä muuta huomioitavaa …

  • Webinaari: Hiv nykypäivänä 23.4.2020

    Webinaari sisältää perustietoa hivistä, tartuntatavoista, hivin hoidosta, hiv- ja muiden seksitautien testauksesta, pepistä (hivin jälkiehkäisy) …

  • Webinaari: PEWS 28.4.2020

    Webinaarissa käydään läpi PEWS-työkalua. PEWS on Lasten aikaisen varoituksen pisteytysjärjestelmä. Luennoitsijana toimii apulaisosastonhoitaja, Sairaanhoitaja YAMK …

Katso kaikki koulutukset

Fiocan koulutukset

Päijät-Hämeen sairaanhoitajat ry hallitus 2018-2022 ja luottamustehtävät

Tuula-Anneli Sirén, puheenjohtaja
tuula-anneli.siren@phsotey.fi, puh. 041 449 2262

Tiina Savela, varapuheenjohtaja
tiina.koljonen85@gmail.com, puh. 044 557 7504

Saija Granlund, jäsen
saija.granlund@mehilainen.fi, puh. 044 973 8128

Sami Rive, jäsen
sami.rive@gmail.com, puh. 044 0573400

Taija Meriläinen, jäsen
ttaateli@hotmail.com

Anne Reiman, jäsen
anne.reiman@phsotey.fi, puh. 040 516 3250

Pirjo Hasu-Lehtovirta, jäsen
pirjo.hasu-lehtovirta@phhyky.fi, puh. 050-410 5650

Hannele Uotila, jäsen
hannele.uotila@phsotey.fi, puh. 040 521 3567

Tiina Jokinen, varajäsen
tiina.jokinen99@gmail.com, puh. 050 373 4446

Hellevi Järvinen, varajäsen
hellevi.jarvinen@phsotey.fi, puh. 044 7297630

Katri Loipponen, varajäsen
katri.loipponen@hotmail.fi

Pirjo Lehtomäki, varajäsen
pirjo.lehtomaki@phsotey.fi, puh. 044 4406145

Anne Nuuttila, varajäsen
anne.nuuttila@phhyky.fi, puh. 040 7499923

Marjo Palkamo, varajäsen
marjo.palkamo@phhyky.fi

Työryhmät

Seniorisairaanhoitajat
Tukevat osaltaan toistensa työelämän jälkeistä hyvää elämää, hyviä ihmissuhteita, vireyttä ja virkistystä. Tapaamme joka kuukauden 1. keskiviikko klo 13.00 (ei kesä-elokuu) yhdistyksemme tiloissa Lahdessa osoitteessa Hämeenkatu 16 A 4. Toimintaa vetää Terttu Franssila, puh. 040 703 3643, terttu.franssila0@saunalahti.fi.

Suomen Sairaanhoitajien Kristillinen Seura /Lahden alaosasto
Ryhmän tarkoituksena on keskustella hoitajien työssä esiintulevista eettisistä kysymyksistä kristilliseltä pohjalta. Ryhmää vetää Eila Kunnas, puh. (03) 752 3263, 046 621 9984.

Opiskelijatyöryhmä
Opiskelijatyön tavoitteena on tukea opiskelijoiden ammatillista kasvua ja ammattikuntaan sitoutumista koulutuksen aikana. Opiskelijatyöstä vastaavat Taija Meriläinen ja Marjut Lehto.

Postiosoite:
c/o Reiman Anne
Palmintie 7
16600  Järvelä

Yhteydenottolomake

sulje
Kiitä sairaanhoitajaa