Siirry sisältöön
Sairaanhoitajapäivät Liity jäseneksi Asiointipalvelu
In English Haku

Sairaanhoitajien erikoistumiskoulutukset uuteen nousuun

uutinen

Sosiaali- ja terveysministeriö on myöntänyt rahoitusta gerontologisen sekä psykiatrisen ja mielenterveyshoitotyön erikoistumiskoulutusten kehittämiseen vuoteen 2027 saakka. Tavoitteena on luoda valtakunnallinen malli sairaanhoitajien erikoistumiskoulutuksen ennakointiin ja toteuttamiseen yhteistyössä työelämän ja koulutusorganisaatioiden kanssa. Erikoistumiskoulutusten odotetaan parantavan hoidon laatua, saatavuutta sekä hoitotyön veto- ja pitovoimaa. Yhdenmukainen koulutus selkeyttää sairaanhoitajien rooleja, mahdollistaa uralla etenemisen ja vahvistaa moniammatillista yhteistyötä.

Suomen Sairaanhoitajat on pitkään ajanut erikoistumiskoulutusten käynnistämistä ja työelämää vastaavien tehtävänkuvien luomista. Kehitystyö perustuu viime vuonna valmistuneeseen ministeriön selvitykseen kliinisesti erikoistuneiden sairaanhoitajien tarpeesta vuosille 2024–2028. Selvitystyössä oli mukana myös Suomen Sairaanhoitajien asiantuntija Liisa Karhe. Nyt kehitystyö etenee käytännön tasolle kahden ensimmäisen erikoisalan osalta.

Gerontologisen hoitotyön erikoistumiskoulutuksen kehittäminen

Pohjois-Savon hyvinvointialueen johdolla käynnistetään asiakas- ja potilastarpeisiin perustuva gerontologisen hoitotyön erikoistumiskoulutus. Pilottiin osallistuu sairaanhoitajia neljältä hyvinvointialueelta (Pohjois-Savo, Lappi, Keski-Suomi ja Vantaa-Kerava). Mukana ovat alueiden ammattikorkeakoulut (Savonia, Lapin AMK, Jyväskylän AMK ja Laurea).

Psykiatrisen ja mielenterveyshoitotyön erikoistumiskoulutuksen kehittäminen

HUS Psykiatrian johdolla toteutettava hanke luo kansallisesti yhtenäisen koulutusrakenteen ja määrittelee erikoistuneen sairaanhoitajan osaamisvaatimukset. Tavoitteena on rakentaa työelämälähtöinen, potilaan hoitoon keskittyvä urapolku, joka tukee hoidon laatua ja alan vetovoimaa.
Hanke etenee kolmessa vaiheessa vuosina 2025–2027:

  1. Osaamisvaatimusten määrittely kansainvälisten mallien ja asiantuntijahaastattelujen pohjalta.
  2. Opetussuunnitelman ja arviointimenetelmien laatiminen.
  3. Koulutuksen pilotointi kolmella hyvinvointialueella (POHDE, Varha, Keski-Suomi) sekä HUS:ssa ja Helsingin kaupungilla. Oppilaitoksista mukana ovat Metropolia, Oulu amk, Turku amk ja yliopistoista HY ja UTU? Koulutus suoritetaan työn ohessa.

Sairaanhoitajilla ei ole ollut Suomessa tunnustettua kliinistä erikoistumiskoulutusta 1990-luvun jälkeen. Tällä hetkellä jatkokoulutukset ovat hajanaisia, eivätkä ne tuota valtakunnallisesti tunnistettua, tutkintoon johtavaa pätevyyttä. Työelämän tarpeet ovat myös muuttuneet ja toimintamalleja sekä ammatillista työnjakoa sote-kentällä tulee kehittää aktiivisesti.

On hienoa, että kehittäminen on vihdoin alkanut. Jatkamme vaikuttamistyötä myös muiden erikoistumiskoulutusten puolesta, sanoo Suomen Sairaanhoitajien toiminnanjohtaja Anne Pauna.

Tarve ei rajoitu kahteen alaan

Gerontologisen sekä psykiatrisen ja mielenterveyshoitotyön lisäksi erikoistumiskoulutusta tarvitaan useilla muillakin aloilla, esimerkiksi akuuttihoitotyössä, kansansairauksien hoitotyössä, palliatiivisessa ja saattohoidossa sekä perioperatiivisessa hoitotyössä.

Tavoitteenamme on laajentaa erikoistumiskoulutuksia muille aloille asiakas- ja potilastarpeen mukaisesti. Sairaanhoitajien erikoistumiskoulutuksia tulee vahvistaa ja tukea Suomessa vastaavalla tavalla kuin lääketieteen puolella. Sote-henkilöstön osaaminen ei tule tulevaisuudessa muuten riittämään, toteaa Suomen Sairaanhoitajien puheenjohtaja Heljä Lundgrén-Laine.

3 kommenttia artikkeliin “Sairaanhoitajien erikoistumiskoulutukset uuteen nousuun

  • Onko tämä lisäkoulutus, vai paluu entiseen systeemiin, jolloin oli omat erikoistumisalueet? Itse olen opistotason sairaanhoitaja ja erikoistunut psykiatriaan. Onko nämäkin koulutukset suunnattu vain amk koulutuksen omaaville?Tällä hetkellä opistotason koulutuksen saaneen on vaikea päästä jatko opintoihin, varsinkaan kun ei ole ylioppilas tutkintoakaan pohjalla.

  • Itse valmistuin 90 luvilla Mielenterveyshoitajaksi 3 vuotisesta koulutuksesta. Sittenmin koulutus lopetettiin v.91. Silloin Pirkanmaalla kritisoitiin koulutuksen päättymistä.
    Tarpeeseen tulee koulutulsen kehittäminen.

  • Aivan mahtavaa! Olisikohan jatkossa jo valmistuneilla saada myös tämä lisäpätevöityminen?

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *