Henkilöjäsenten ehdokas Suomen Sairaanhoitajien hallitukseen on Kamilla Rautio. Koska ehdokkaita on vain yksi, ei hallitusehdokkaasta tarvitse erikseen äänestää.
Kamilla Rautio

Kuka olet?
Olen 53-vuotias liikunnallinen helsinkiläinen, puoliso, äiti ja ammattiylpeä sairaanhoitaja. Koulutustaustani on sairaanhoitaja AMK / Master of Health Care. Toimin opetushoitajana Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiirissä ortopedian ja traumatologian päivystyksellisellä osastolla Meilahden Siltasairaalassa.
Ennen valmistumistani Turun AMK:n Master Schoolista, ehdin toimia pitkään sairaanhoitajana ortopedian ja traumatologian erikoisalalla niin vuode- kuin päivystysosastollakin. Pandemianaikainen työsiirtoni oli Meilahden sairaalan teho-osastolla.
Olen innovatiivinen visiönääri ja tarvittaessa äänekäskin terveydenhuoltoalan puolesta puhuja. Koen suurta paloa sairaanhoitajan ammatillisen arvostuksen nostattamiseksi. Näkökantani alan vetovoimaisuuden säilyttämiseksi pohjautuu vankkaan omakohtaiseen kliinisen työn kokemukseeni ja nyt opetushoitajan roolissani minulla onkin mahdollisuus paneutua alan vetovoimaisuutta lisäävien hoitotyön keinojen kehittämiseen.
Miksi olisit hyvä ehdokas?
Työkokemukseni myötä minulla on hyvä käsitys jäsenistön tarpeista sekä keinoista, joilla ammatillisia jäsenetuja voidaan tehokkaasti edistää. Haluan jatkossakin olla osa hyvinvoivaa, terveydenhuoltoalan ammattilaisten joukkoa.
Olen Suomen Sairaanhoitajien hallituksen jäsen (hallituskausi 2023–2025) ja kiitän jäsenistön luottamuksesta saada olla omalta osaltani edistämässä yhdistyksen tavoitteita ja auttaa jatkossakin, hallituksen jäsenenä, rakentamaan ratkaisuja, jotka tuovat pitkäaikaista hyötyä jäsenistölle. Siksi asetun ehdolle myös seuraavalle hallituskaudelle.
Olen toiminut aiemmissa luottamustehtävissäni Suomen Traumahoitaja yhdistyksen hallituksen jäsenenä kuusi vuotta, keväästä 2021 lähtien Uudenmaan Sairaanhoitajien hallituksen jäsenenä ja Suomen Sairaanhoitajien valtuuston varajäsenenä. Keväällä 2022 minut valittiin Suomen Sairaanhoitajien hallitukseen.
Olen valmis ottamaan vastuuta pitkän tähtäimen päätöksistä, jotka tukevat yhdistyksen toimintaa ja jäsenistön etuja. Vahvat verkostoni voivat osaltaan auttaa edistämään yhdistyksen vaikuttamistyötä.
Millainen yhdistys Suomen Sairaanhoitajien tulisi olla kymmenen vuoden kuluttua?
Uskon, että sairaanhoitajien ammatillisen yhdistyksen merkitys korostuu myös tulevaisuudessa. 10 vuoden kuluttua näen yhdistyksen yhä keskeisenä vaikuttajana ammatillisen identiteetin vahvistajana ja alan kehittämisen mahdollistajana. Haluan olla mukana varmistamassa, että sairaanhoitajien ääni kuuluu myös tulevaisuudessa.